Do Bratislavy sa vrátil nákladný vozeň Viedenskej električky

Navrat Gk 202

Návrat vozňa P.O.H.É,V, Gk 202

Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy sa po viacročnej komunikácii s rakúskym partnerom podarilo dohodnúť návrat torza nákladného vozňa Viedenskej električky P.O.H.É.V. Gk 202 späť domov.

Exponát bude umiestnený v Slovenskom technickom múzeu – Múzeu dopravy na Šancovej ulici v Bratislave.

Klub priateľov, ktorý si tento rok pripomína dvadsiate výročie svojho založenia, tak po lokomotíve P.O.H.É.V. GANZ Eg 6 a vozni Ringhoffer BCDFa 1400 obohatí zbierku vozidiel aj o jedinečný nákladný vozeň.

Nákladnú dopravu, ktorá bola bežným doplnkom električkových prevádzok viacerých miest v Bratislave dopravný podnik neprevádzkoval. Po zavedení premávky Viedenskej električky v roku 1914 sa nákladná doprava na električkovej dráhe stala súčasťou aj vtedajšieho koloritu mesta. Vďaka nej sa lokálne produkty z okolia vtedajšieho Prešporka jednoduchšie dostávali do mesta a naopak. Typ vozňa Gk umožňoval prepravovať produkty a zásielky na celej dĺžke trate až do Viedne.

Podobne ako pri ostatných už v zachovaných historických vozidlách využívaných na trati Viedenskej električky aj tento bol skonštruovaný špeciálne na prešporské dopravné podmienky. Pre spoločnosť P.O.H.É.V. boli v roku 1913 vyrobené len 3 kusy tohto typu, ktoré slúžili svojmu účelu až do prestavby trate v roku 1935. Následne boli odpredané do Rakúska. Posledným majiteľom vozidla GANZ Gk 202 označovaného ako ÖBB X 501.0128 bolo združenie NÖ Lokalbahnmuseum.

Podrobnejšie informácie o vozni Viedenskej električky typu Gk nájdete tu: https://imhd.sk/ba/popis-typu-vozidla/848/Ganz-Gk

V súčanosti Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy renovuje zachované vozidlá lokomotívu P.O.H.É.V. GANZ Eg 6 a vozeň Ringhoffer BCDFa 1400. Po ich rekonštrukcii klub plánuje zrekonštruovať aj nákladný vozeň P.O.H.É.V. Gk 202 do jeho historickej podoby z roku 1913.

Príchod a vyloženienie vozňa Viedenskej električky do Bratislavy

Autor videa: Marián Kukelka