Autobusy v Bratislave 1927 – 2017

 

Matej Kavacký: Autobusy v Bratislave 1927 – 2017

VYPREDANÉ! Ďakujeme

Vznik mestskej hromadnej dopravy v Bratislave sa datuje do roku 1895, kedy sa v meste objavili prvé električky. Na mestské autobusy si Bratislava musela počkať ešte viac ako tri desaťročia do roku 1927. Kniha čitateľa oboznámi s okolnosťami, ktoré predchádzali zavedeniu mestskej autobusovej dopravy v Bratislave, ale i s problémami, ktoré ju v začiatkoch sprevádzali.
Postupne mapuje 90-ročnú históriu bratislavskej autobusovej dopravy, od prvých autobusov dopravného podniku, ktorý bol do roku 1948 v súkromných rukách, cez obdobie socialistického hospodárenia až po súčasnosť. Kniha prináša pohľad aj na premeny Bratislavy za posledných 90 rokov, keďže autobusová doprava od svojho vzniku vo veľkej miere kopírovala vývoj mesta.

Okrem faktografických údajov sa čitateľ dozvie, aká bola prvá nehoda autobusu v Bratislave, koľko kedysi stáli cestovné lístky, prečo občas nočné linky odišli cestujúcim predčasne, ale aj ďalšie zaujímavosti.

Publikácia Autobusy v Bratislave 1927 – 2017 ponúka aj viac ako 450 obrázkov, ilustrácií, máp, tabuliek a archívnych materiálov a fotografií, z ktorých mnohé doteraz ešte neboli publikované. V záverečnej časti knihy je uvedený stručný prehľad najdôležitejších udalostí v bratislavskej autobusovej MHD. Kniha symbolicky končí záverom roku 2017 pred dodávkou prvých elektrobusov, ktoré začali novú éru autobusovej MHD v Bratislave v januári 2018.

Autor publikácie, Matej Kavacký, sa dlhodobo venuje histórii bratislavskej mestskej hromadnej dopravy. Je autorom článkov o histórii tunela pod hradom, električkových a trolejbusových tratí zverejňovaných na portáli imhd.sk
Kniha je zavŕšením jeho 13-ročného bádania v archívoch a skladania čriepkov histórie.