Do Bratislavy sa vráti vozeň Viedenskej električky

Vozeň bude predstavený verejnosti 18. 3. 2016 o 11.00 na Vajanského nábreží.

V piatok 18. marca Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy v organizačnej spolupráci s MČ Staré Mesto privezie do Bratislavy vozeň historickej Viedenskej električky, ktorá pred II. svetovou vojnou premávala na trase Bratislava – Viedeň. Verejnosť si bude môcť tento technický unikát pozrieť od 11.00 do 13.00 hodiny pred budovou staromestského miestneho úradu na Vajanského nábreží 3, teda presne na mieste pôvodnej zastávky električky. Fascinujúci príbeh vozňa, v ktorom sa inkognito viezli členovia rakúskej cisárskej rodiny, priblížia návštevníkom členovia Klubu.

muzeum

Vagón bol vyrobený v roku 1913 v pražskej továrni Ringhoffer. Interiér navrhol známy predstaviteľ rakúskej secesie Otto Wagner. Z troch vyrobených kusov tohto typu sa zachovali už len dva. Jeden sa nachádza v múzeu v rakúskom Mariazelli. Druhým sa od piatku bude pýšiť Bratislava.

Trasa vozňa v Bratislave
Od diaľničného vstupu do SR transport bude doprevádzať policajná asistencia cez Most Lafranconi – Nábr. gen. Svobodu až na Vajanského nábrežie. Po verejnej prehliadke bude unikátny vozeň prevezený na železničnú stanicu do Vajnor a po koľajniciach dopravený na dočasné deponovanie do areálu MDC ŽSR na Rendezi.

Zámerom Klubu priateľov hromadnej a regionálnej dopravy je opraviť vagón do pôvodnej podoby, tak ako to urobil v prípade zachovanej lokomotívy viedenskej električky, ktorá je vystavená v Slovenskom technickom múzeu – Múzeu dopravy na Šancovej ulici.

Podporiť rekonštrukciu vozňa je možné aj cez poskytnutie 2 % z daní pre Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy. Viac informácií nájdete tu