Akcie

28. 3. 2018 – Viedenská električka v rámci projektu T.R.A.M.

Roman Delikát: Viedenská električka
Legendárna Viedenská električka. Spoznajte históriu spojenia medzi Prešporkom a Viedňou. Čím bola táto trať unikátna, ktoré známe osobnosti ňou cestovali a prečo je aj po sto rokoch o túto legendu stále záujem? Dozviete sa aj o záchrane a rekonštrukcii zachovanej historickej súpravy, ktorá sa nachádza na Slovensku.
Prednáška sa koná priamo v umeleckom vlaku T.R.A.M.
Miesto a čas: Wien Hauptbahnhof, 18.16 (odchod vlaku do Bratislavy)

9. 3. 2018 – Pokračujeme v obnove historického vozňa Ringhoffer L.W.P. BCDFa 1400

12. 11. 2017 – Viedenská električka na Bibliotéke 2017

V rámci knižného veľtrhu Bibliotéka 2017 budeme v nedeľu 12. novembra 2017 od 11.30 do 12.30 na pódiu Panta Rhei prezentovať našu knižnú novinku Rozprávky zo žltej električkyZastavte sa.

5. 10. 2017 – Legendárna Viedenská električka sa dočkala knižného spracovania vo forme rozprávok
Do života sme uviedli novú knižku Rozprávky zo žltej električky z edície Bratislavské rozprávky z dielne OZ Bratislavské rožky. Rozprávky zo žltej električky sprostredkujú skutočné príbehy z histórie legendárnej „Viedenskej električky“, ktorá premávala medzi Prešporkom a Viedňou. Viedenská električka bola v čase svojej existencie neoddeliteľnou súčasťou obrazu vtedajšej Bratislavy.
Viac info

Príprava vozňa Viedenskej električky – L.W.P. Ringhoffer BCDFa 1400 na Rendez 2016 – 18. celoslovenský zraz historických železničných vozidiel
Historický vozeň Ringhoffer L.W.P. BCDFa 1400 je po návrate na Slovensko a po estetických úpravach pripravený privítať návštevníkov v rámci 18. celoslovenského zrazu historických železničných vozidiel, ktorý sa bude konať 18. a 19. júna 2016 v areáli MDC ŽSR na Dopravnej ulici v Bratislave, na Rendezi.
Vďaka za túto akciu patrí členom nášho klubu: Roman Lukovics, Hugo Abdallah, Frederik Števčík, Rado Števčík, Martin Žarnovický, Zuzka Milatová, Mišo Milata, Peťo Martinko a Roman Delikát

Návrat historického vozňa Viedenskej električky – L.W.P. Ringhoffer BCDFa 1400 po 81 rokoch do Bratislavy (17. – 18. 3. 2016)
Po takmer päťročnom úsilí sa nám podarilo doviezť do Bratislavy po 81 rokoch naspäť vozeň legendárnej Viedenskej električky výrobený v roku 1913. Teší nás to o to viac, že v tomto prevedení sa z troch kusov zachovali len dva. Áno, ten druhý máme v Bratislave 🙂 Privezenie vozňa sa tešilo obrovskému záujmu médií. Chceme sa poďakovať Radovi Števčíkovi, bez ktorého pomoci by tu vozeň nebol, Jakubovi Ďurindovi z KOTP za jeho pomoc pri záchrane vozňa, ale aj za spoluprácu pri záchrane lokomotívy P.O.H.É.V Ganz Eg 6, mestu Bratislava za možnosť doviezť vozeň do centra mesta a ostatným, ktorí nám darovali DVE percentá alebo prispeli finačnými darmi či inou formou spolupráce. Do júna je možné si ho pozrieť v areáli MDC ŽSR, neskôr bude odtiahnutý do Topoľčian, kde sa vo firme Jozef Majtáň stroj-mat podrobý komplexnej rekonštrukcii.

Príchod vozňa Viedenskej električky na miesto, kde bol poslednýkrát v roku 1935

Video: Marián Kukelka

17. celoslovenský zraz historických železničných vozidiel – Rendez 2015 (13. – 14. 6. 2015)
Každý rok sa v polovici júna sústredia železniční fajnšmekri na jedno miesto. Na bratislavský Rendez, kde je na medzinárodnom podujatí prezentovaná krása historických železničných a iných dopravných prostriedkov. Tentokrát sme boli pri tom a odprezentovali zrekonštruovanú lokomotívu Viedenskej električky P.O.H.É.V. GANZ Eg 6

Predstavenie zrekonštruovaného P.O.H.É.V. GANZ Eg 6 (5. 11. 2014)
Pri príležitosti 100 výročia začatia prepravy Viedenskej električky na trase medzi Prešporkom a Viedňou sme médiám a verejnosti predstavili počas víkendu zrekonštruovaný rušeň na nábreží Dunaja pred skladom č. 7. Zrekonštruovanú technickú pamiatku si prišlo pozrieť približne 3 000 ľudí z Bratislavy, okolia ale aj zo zahraničia.

Obnova zastávky Viedenskej električky – Petržalka – výhybňa (5. 11. 2014)
Po lokomotíve sme objavili ďalšiu vzácnosť – pozostatky zastávky legendárnej Viedenskej električky, ktorá premávala v rokoch 1914 až 1945. Spolu s Bratislavským okrášľovacím spolkom, za podpory mesta, mestskej časti a dopravného podniku sme obnovili rokmi zabudnutú zastávku. Pribudla lavička na sedenie a cyklostojany. Zároveň bol spracovaný zámer na konzerváciu a obnovu pamiatky pod dohľadom pamiatkárov.

Záchrana a obnova rušňa P.O.H.É.V. GANZ Eg 6 (2011 – 2014)
Koncom roka 2010 sme náhorou v Rakúsku objavili pôvodny rušeň legendárnej Viedenskej električky. Po prečítaní informácie, že mu hrozí zošrotovanie, ale je možný prípadný predaj sme neváhali ani sekundu a začali kroky na jeho záchranu. Za finančnej podpory Bratislavského okrášľovacieho spolku, Bratislavského samosprávneho kraja a podpory viacerých sponzorov a príspevkov z verejej zbierky sa to podarilo. V októbri 2011 sa rušeň po 70 rokoch vrátil opäť do mesta, pre ktoré bol špeciálne navrhnutý a vyrobený. Následne nasledovala 1. fáza rekonštrukcie do vystavovateľnej fázy.

Príchod lokomotívy Viedenskej električky späť na Slovensko

„40 rokov expresov v Bratislave“ (1971 – 2011)
1. apríl 2011 pripadol na deň 40. výročia od zriadenia prvej expresnej linky v Bratislave, ktorou bola linka Ex na trase Hlavná stanica – Slovnaft. Expresné linky v Bratislave predstavujú zaujímavý fenomén, ktorý obyvateľom mesta umožnil rýchlejšie spojenie v rámci mesta a čiastočne nahradil chýbajúci prvok nosného dopravného systému.